Cena wody w górę

Od 5 października mieszkańcy Rudy Śląskiej zapłacą więcej za wodę. Podwyżka nie jest jednak duża, więc nie zrujnuje domowego budżetu.

Tap 791172 1280


Przypomnijmy, że opłata za wodę i ścieki utrzymywała się na stałym poziomie w latach 2015-2018. Jednakże w ubiegłym roku przyjęto nową, trzyletnią taryfę uwzględniającą wzrost kosztów zakupu materiałów i usług, wynagrodzeń oraz energii elektrycznej i gazu. Wpływ na podwyżki miała zmiana stawki zakupu wody od Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A., którą musi regulować Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rudzie Śląskiej.

Jak zmienią się opłaty?

Od 5 października 2020 r. do 4 października 2021 roku za wodę i ścieki zapłacimy łącznie 15,22 zł brutto. Jak wyjaśnia rudzki magistrat, w kwocie tej cena 1 m³ wody wyniesie 5,63 zł (do tej pory 5,53 zł), a 1 m³ odprowadzanych ścieków 9,59 zł (do tej pory 9,27 zł). Jednak w przyszłym roku wprowadzone zostaną kolejne podwyżki. Zgodnie z przyjętym harmonogramem od 5 października 2021 roku do 4 października 2022 roku 1 m³ wody kosztować będzie 5,76 zł brutto, a ścieki - 9,88 zł brutto za 1 m³. Opłaty abonamentowe pozostają na tym samym, niezmienionym poziomie przez cały okres obowiązywania taryfy, który obejmuje lata 2019-2022.

Magistrat precyzuje też, że osoby posiadające tylko wodomierz główny i rozliczające się na podstawie faktury papierowej uiszczając opłatę abonamentową zapłacą 5,24 zł brutto. Tymczasem wszyscy, którzy mają zamontowane dwa liczniki – główny i podlicznik na ogród – płacą 6,37 zł brutto. Opłata abonamentowa dla klientów, którzy rozliczają się z PWiK drogą elektroniczną, wynosi 3,30 zł brutto w przypadku posiadania jednego wodomierza, a w przypadku posiadania wodomierza głównego i podlicznika na ogród – 4,44 zł brutto.

fot. pixabay.com

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Wyzwolenia1

W piątek przekazanie placu budowy pod remont Wyzwolenia

Liscie1

Wszędzie opadłe liście. Jedni grabią, inni czekają

Kosz3

Miał być szczytny cel, kroi się awantura

Mera - otwarcie

Wielkie otwarcie Centrum Architektury Ogrodowej Mera Garden

PSZOK

Ruszył pierwszy PSZOK w Rudzie Śląskiej

Pociąg Kolei Śląskich

Pociągi do Katowic i Gliwic będą jeździć szybciej

uczennica

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych