Buraczki ze szkłem, łosoś z kupą... Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega!

Lubicie buraczane wiórki? To uważajcie na te podane w tekście. Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany, że w jednej partii mogą znajdować się fragmenty szkła. Ale są też inne ostrzeżenia GIS. Chodzi o łososia wędzonego i metkę łososiową.

W związku ze skargą konsumenta na obecność fragmentów szkła w produkcie "Nasze Zbiory Buraczki wiórki", firma VICTUS Mielczarek i Kowalska Sp. j. postanowiła wycofać partię produktu. Chodzi o "Buraczki wiórki" o masie 420g, numer partii 20.07.2023/A, o dacie minimalnej trwałości 20.07.2023. Buraczki mają być wycofane ze sprzedaży, jednak sami zachowajcie też ostrożność. Chyba, że ktoś lubi takie... chrupiące.

Łosoś i metka z bakteriami

Kilka dni temu GIS wydał też ostrzeżenie dotyczące "Łososia Atlantyckiego wędzonego na zimno", który dostępny jest w sieci Carrefour.

- Na podstawie badań przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono ponadnormatywną liczbę bakterii Listeria monocytogenes w określonej poniżej partii produktu. Spożycie żywności zanieczyszczonej Listeria monocytogenes może prowadzić do choroby zwanej listeriozą - podaje Główny Inspektorat Sanitarny.

Dokładnie chodzi o produkt o nazwie "Classic’ ŁOSOŚ ALTANTYCKI wędzony na zimno 250g", numer partii L39321, o dacie minimalnej trwałości 22.10.2022.

Carrefour Polska wstrzymał wprawdzie sprzedaż kwestionowanego produktu we wszystkich sklepach i magazynach oraz podjłą decyzję o umieszczeniu na terenie sklepów informacji o wycofywaniu produktu - zawsze jednak mogliście kupić wcześniej.

Bakterie Listeria wydalane są z kałem zakażonych zwierząt. Są one szeroko rozpowszechnione w środowisku, a ogniska zatruć pokarmowych przez nie wywoływane są rejestrowane na całym świecie. Listerioza jest niebezpieczna dla kobiet w ciąży. Po okresie inkubacji, trwającym około 3 tygodni, pojawiają się objawy grypopodobne lub objawy wynikające z zapalenia dróg moczowych. Na skutek zakażenia może dochodzić do obumarcia płodu i poronień lub też wrodzonej listeriozy u noworodka. U osób dorosłych najczęściej nie występują żadne objawy zakażenia. U osób starszych i z obniżoną odpornością na skutek zakażenia może dochodzić do zapalenia opon mózgowych, mózgu i sepsy.

Te same bakterie znaleziono w metce łososiowej. "Metka łososiowa Kiełbasa Surowa Metka" (opakowanie MAP o średniej wadze ok. 1,4 kg, numer partii 1F828092828 o terminie przydatności do spożycia 20.10.2022

Metka autorstwa Zakładu Mięsnego Peklimar 2 Sp. z o.o. również jest wycofywana ze sprzedaży. Jeśli jednak "udało" się wam kupić tę metkę - nie należy jej spożywać. W przypadku wystąpienia objawów choroby - należy skontaktować się z lekarzem.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Wieszolekgrob

IPN uczci Augustyna Wieszołka powstańczym znakiem na grobie

Wielki pien fryna

Śląska Lokacja Filmowa 2021 - Wielki Piec w Rudzie Śląskiej

Szkola

19 tys. rudzkich uczniów zakończyło rok szkolny 2020/2021.

OSP w Rudzie Śląskiej

Nabór do OSP w Rudzie Śląskiej

Chorzow odpady komunalne

Od 1 czerwca odpady z miasta będzie odbierać nowa firma

Ulica Żeleńskiego, Ruda Śląska

Dziurawa ul. Żeleńskiego utrudnia życie

Spotkanie 29 04 21 1

Pierwsze spotkanie on-line z Grażyną Dziedzic