Budżet Rudy Śląskiej w 2021 roku wyniesie blisko miliard złotych!

Podczas ostatniej grudniowej sesji Rady Miasta radni uchwalili budżet na rok 2021. Z blisko miliarda złotych 157 mln zł zostanie przeznaczonych na inwestycje. Z kolei zadłużenie miasta utrzymane będzie nadal na bezpiecznym poziomie, a wskaźnik zadłużenia osiągnie połowę wskaźnika dopuszczalnego. Udało się wygospodarować 1,5 mln zł na sport.

Budzetfoto

Jest to budżet oszczędny i racjonalny, ale jednocześnie zapewniający dalszy rozwój miasta. 16% wydatków przeznaczymy właśnie na inwestycje, to naprawdę dużo. Przed nami jednak kolejny trudny rok z wieloma niewiadomymi. To, co nam i innym samorządom w kraju spędza sen z powiek, to ciągły szybki wzrost wydatków przy równocześnie wolniej rosnących dochodach. Nie wiemy, jakie będą ostateczne przyszłoroczne dochody z tytułu udziału w podatku PIT. Dla przykładu w tym roku będą one mniejsze od ministerialnych prognoz o ok. 9 mln zł, dlatego musimy się liczyć z tym, że sytuacja taka może się powtórzyć w 2021 r. - podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Zgodnie z przyjętym budżetem miasta na 2021 r., wydatki zaplanowane na przyszły rok wyniosą 975,1 mln zł, natomiast dochody utrzymane mają być na poziomie 929,2 mln zł. Największa pula wydatków zostanie przeznaczona na zadania z zakresu oświaty, których koszt wyniesie 313,5 mln zł.

Praktycznie z każdym rokiem przekazywana przez państwo subwencja pokrywa coraz mniejszą część ponoszonych przez miasto wydatków na oświatę. W 2021 r., pomimo zapowiedzianego wzrostu subwencji oświatowej o 9 mln zł, do całego systemu oświaty dopłacimy ponad 100 mln zł – informuje Ewa Guziel, skarbnik miasta.

Ruda Śląska będzie musiała dołożyć z miejskiej kasy także do zadań zleconych, realizowanych przez Biuro Geodety Miasta, USC, Wydział Spraw Obywatelskich, a także częściowo MOPS. Dodatkowo w przyszłym roku budżet miasta obciążony zostanie kolejną ustawową podwyżką pensji minimalnej. Jak to odbije się na miejskich finansach? Jak się okazuje miasto zatrudnia w urzędzie miasta i jednostkach organizacyjnych (instytucje kultury, MOPS, MOSiR, czy publiczne szkoły i przedszkola) ponad 5,7 tys. osób.

W przyszłym roku, podobnie zresztą jak i w tym, aż 41 proc. wydatków bieżących przeznaczonych będzie na wynagrodzenia w tej sferze - tłumaczy prezydent Dziedzic.

Jak przekonuje skarbnik, aby zbilansować budżet, władze miasta musiały zwiększyć dochody budżetowe przy jednoczesnym ograniczeniu wydatków. Niestety, po raz kolejny nie udało się wygospodarować pieniędzy na m.in. na dotacje na zabytki, jednakże włodarze zarezerwowali 1,5 mln zł sport. Jak zapowiada prezydent Dziedzic, w przyszłym roku dodatkowe środki zostaną też przekazane rudzkim organizacjom pozarządowym.

Choć budżet jest napięty, uda się zrealizować wiele inwestycji. Jakie?

W 2021 r. zaplanowano realizację 46 zadań współfinansowanych z budżetu UE, w tym 28 o charakterze inwestycyjnym. Konieczne będzie też zaciągnięcie kredytu w Europejskim Banku Inwestycyjnym w wysokości 45 mln zł.

W aktualnej sytuacji to jedyne rozwiązanie, by realizować większe zadania, a także zabezpieczyć wkład własny dotowanych inwestycji. Na wzięcie kredytu pozwala nam wskaźnik zadłużenia, który wynosi 28%. Oczywiście jeżeli uda nam się pozyskać kolejne dofinansowania zewnętrzne, to wysokość zaciąganego kredytu będziemy mogli obniżyć lub w ogóle z niego zrezygnować – wskazuje Grażyna Dziedzic.

Inwestycje pochłoną 157,9 mln zł, a ponad 55 mln zł pochodzić będzie ze środków unijnych, natomiast blisko 25 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (RFIL).

Jakie inwestycje zaplanowano?

  • Najwięcej, bo ponad 70 mln zł, wykorzystanych zostanie na inwestycje drogowe, a flagowym projektem będzie budowa trasy N-S od ul. Kokota w kierunku autostrady. Koszt przedsięwzięcia wyniesie 31,7 mln zł.
  • Z kolei 15 mln zł zostanie przeznaczonych na inwestycje z zakresu kanalizacji deszczowej, m.in. przebudowę kanalizacji deszczowej na ul. Solidarności, Międzyblokowej i Zamenhofa w Halembie.
  • W przyszłym roku rozpocząć się ma przebudowa ul. Wolności w Rudzie warta 12,7 mln zł. Większość z tej kwoty stanowić będzie dofinansowanie w ramach RFIL. Również dzięki tym środkom w 2021 r., także w dzielnicy Ruda, przebudowywane będzie ul. Janasa.
  • Szykuje się także budowa nowego gmachu Szkoły Podstawowej nr 17 w Bielszowicach, a koszt oscyluje wokół 32 mln zł.
  • Niemal 9 mln zł przeznaczonych zostanie na kolejne termomodernizacje budynków z miejskiego zasobu, głównie mieszkaniowego. Zaplanowano m.in. termomodernizację budynków przy ul. Damrota 5, Bytomskiej 39-41, Chorzowskiej 9A, Gierałtowskiego 2, Kokota 127-129-131, Sikorek 49, Mickiewicza 1, Bielszowickiej 112, Kokota 149.
  • 7 mln zł będzie kosztowała kontynuacja modernizacji oświetlenia ulicznego.
  • 7 mln zł zabezpieczono też na dalszą rozbudowę Traktu Rudzkiego.

fot. pixabay.com

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Wyzwolenia1

W piątek przekazanie placu budowy pod remont Wyzwolenia

Liscie1

Wszędzie opadłe liście. Jedni grabią, inni czekają

Kosz3

Miał być szczytny cel, kroi się awantura

Mera - otwarcie

Wielkie otwarcie Centrum Architektury Ogrodowej Mera Garden

PSZOK

Ruszył pierwszy PSZOK w Rudzie Śląskiej

Pociąg Kolei Śląskich

Pociągi do Katowic i Gliwic będą jeździć szybciej

uczennica

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych