Budżet Obywatelski - edycja 2024. Można już składać projekty

Rozpoczął się nabór wniosków do kolejnej edycji rudzkiego budżetu obywatelskiego. W tym roku na realizację pomysłów mieszkańców wyasygnowano blisko 5,3 miliona złotych.

UM Ruda Śląska
Coraz więcej obiektów w mieście zrealizowanych jest ze środków budżetu obywatelskiego

Wnioski z projektami można składać do 24 maja w formie papierowej i do 2 czerwca poprzez platformę elektroniczną. Główne zasady zgłaszania projektów pozostają bez zmian. Zgłaszający musi dołączyć do wniosku listę poparcia dla projektu podpisaną przez co najmniej 30 mieszkańców Rudy Śląskiej. Nowością jest możliwość wycofania projektu przez projektodawcę, jednak nie później niż 14 dni przed rozpoczęciem głosowania.

- Zgłaszając projekt drogą elektroniczną nie trzeba już dołączać cyfrowego odwzorowania listy osób popierających projekt. Należy jednak pamiętać, że oryginał listy poparcia w wersji papierowej należy dostarczyć do Biura Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta nie później, niż w ciągu 7 dni kalendarzowych od daty przesłania formularza drogą elektroniczną – informuje Grażyna Janduła-Jonda, sekretarz miasta, przewodnicząca zespołu ds. budżetu obywatelskiego na 2024 rok.

Złożone wnioski podlegać będą następnie weryfikacji. Pamiętajmy - propozycje zgłaszane do budżetu obywatelskiego mogą dotyczyć nie tylko zadań inwestycyjnych, ale także tzw. „projektów miękkich” - na przykład imprez kulturalnych, sportowych czy społecznych. Projekty muszą spełniać również warunek ogólnodostępności, czyli być dostępne dla wszystkich mieszkańców Rudy Śląskiej, przy czym korzystanie z nich nie może być odpłatne.

- Budżet obywatelski to idealne narzędzie dla mieszkańców, którzy mają swoje pomysły na miasto, a takich w Rudzie Śląskiej nie brakuje. Jeżeli tylko przekonają do swoich projektów innych rudzian, to mogą bezpośrednio wpłynąć na sposób zagospodarowania przestrzeni publicznej – mówi prezydent Michał Pierończyk.

Pula środków na rudzki budżet obywatelski w 2024 r. wyniesie 5.271.000 zł, z czego 1.471.000 zł przypadnie na zadania duże (powyżej 380 000 zł), a 3.800.000 zł na zadania małe (do 380 000 zł).

Lista zaakceptowanych i odrzuconych projektów będzie opublikowana do 4 sierpnia. Miesiąc później (4 września) rozpocznie się głosowanie wśród mieszkańców Rudy Śląskiej, które potrwa do 10 września.

I tu kolejna nowość - można oddać głos na 4 zadania duże i 4 małe (dotąd po 1). Mieszkańcy mogą przyznać im punkty od 1 do 4 w zależności od własnej oceny przydatności. Oczywiście taka metoda rodzi możliwość "sabotowania" projektów konkurencji, miejmy jednak nadzieję, że to tego nie dojdzie. Lista zwycięskich projektów zostanie opublikowana 22 września.

Środki przeznaczane na projekty z budżetu obywatelskiego w naszym mieście rosną z roku na rok. W 2014 były to 2 miliony, obecnie 5,271 miliona. Rośnie też popularność projektów wśród mieszkańców. W pierwszym głosowaniu wzięło udział 3500 osób, w ubiegłorocznym już ponad 10 tysięcy.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon