Bon turystyczny 2022. Ważność bonu wydłużono do 30 września 2022 roku

Unsplash.com
Sarah medina Km H Bl HF Atms unsplash

Nie do końca marca 2022 roku, a pół roku dłużej można płacić bonem turystycznym. To świetna wiadomość dla tych rodziców, którzy jeszcze nie wykorzystali bonu, by opłacić wakacje albo inne aktywności dzieci.

Bon turystyczny został wprowadzony w 2020 roku. Pierwotnie płatności bonem mogły być realizowane do końca marca 2022 roku, jednak zgodnie z nowelizacją przepisów wydłużono jego ważność o pół roku, tym samym bonem turystycznym będzie można płacić do końca września 2022 roku.

Płatność bonem turystycznym do końca września 2022

W województwie śląskim przyznano 485 tysięcy bonów, z czego rodzice aktywowali już 78 proc., czyli 379 tys. bonów.

- Aktywne bony to takie, które rodzic bądź opiekun pobrał (czyli aktywował) na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, ale nie jest to równoznaczne, że od razu musiał nimi zapłacił za usługę hotelową czy imprezę turystyczną. Bonami można płacić wielokrotnie, do wysokości przyznanego bonu – tłumaczy Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

W Śląskiem ponad 46 proc. bonów, czyli 226 tys., zostało już całkowicie wykorzystanych. Wciąż blisko 22 proc., czyli ponad 106 tysięcy bonów, nie zostało aktywowanych. Kwota nieaktywnych bonów to blisko 74 mln zł.

– Dzięki wydłużeniu terminu ważności bonu rodzice będą mieli więcej czasu na jego wykorzystanie. Mogą nim opłacić nie tylko zimowisko, ale też pobyt w hotelu czy imprezę turystyczną dla dziecka w późniejszym okresie, np. podczas majówki, czy wakacji, w tym wyjazd swojej pociechy na kolonię bądź obóz. Bonem turystycznym będzie można płacić do 30 września 2022 r. – mówi rzeczniczka.

Bon turystyczny na kwotę 500 zł

Bon turystyczny jest przyznawany na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu „Rodzina 500 plus”. Na każde dziecko przypada jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością potwierdzoną odpowiednim orzeczeniem rodzice mogą liczyć na dodatkowy bon, również w wysokości 500 zł. Bon nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.

Jak aktywować bon turystyczny

Realizacja świadczenia odbywa się z wykorzystaniem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Rodzic lub opiekun dziecka do 18. roku życia może aktywować bon. Wystarczy, że po wejściu na PUE uzupełni swoje dane kontaktowe, a następnie aktywuje bon. Po aktywacji uprawniony otrzymuje specjalny kod, który należy podać podmiotowi turystycznemu podczas dokonywania płatności bonem. Każda płatność jest potwierdzana jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym w SMS.

Liczba bonów przyznanych w kraju to 4 318 650, w woj. śląskim 485 924. W całej Polsce rodzice aktywowali już 3 138 901 bonów, a w Śląskiem - 379 057, czyli 78 proc. Kwota zrealizowanych płatności bonami w kraju – 1 933 468 316,16 zł, w woj. śląskim – 243 802 437,11 zł.

W 100 proc. wykorzystanych bonów w całym kraju jest 1 710 468, natomiast w woj. śląskim rodzice całkowicie wykorzystali 226 814 bonów.

Kiedy bon przepada

Liczba podmiotów turystycznych w całym kraju to blisko 30 tys., w których można płacić bonami turystycznymi. W woj. śląskim takich firm i organizacji jest 1897. Najwięcej zgłoszonych podmiotów turystycznych jest w woj. pomorskim, bo blisko 6 tys. i w woj. małopolskim – ponad 5,2 tys.

Zgodnie z nowelizacją bon turystyczny jest ważny do 30 września 2022 roku. Po tym czasie niewykorzystane środki z bonu przepadają.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Szaliki3

Dzierganie dla Orkiestry - rekordowe w Rudzie Śląskiej!

Szopka bożonarodzeniowa Katowice-Panewniki

Szopka w Panewnikach jest największa w regionie

KWK Bobrek

Co roku w kopalniach dochodzi do wielu wypadków...

MPŚ Zdjęcie Główne

Rok 2021 kończy obchody stulecia Powstań Śląskich

Zdjęcie Główne

Botaniczna Park – osiedle inne niż wszystkie

Bieszczadzka Stodoła Zdjęcie Główne

Poznaj całoroczne apartamenty w samym sercu Bieszczad

Zdjęcie Główne

Mistrzostwa Świata w narciarstwie wodnym już w ten weekend!