Bielszowicki węgiel nie tylko dla polskich koksowni. Kupują go Czesi, Węgrzy, Słowacy i Hiszpanie

Typ 34.2 - czyli wysokiej jakości węgiel gazowo-koksowy wydobywany w Kopalni Ruda-Ruch Bielszowice stanowi aż 40 procent produkcji tego zakładu. To idealnie się wpasowuje w koniunkturę na rynku, bo zapotrzebowanie właśnie na ten typ paliwa ciągle rośnie.

wikipedia
Węgiel koksujący z Bielszowic jest bardzo poszukiwany na rynku

Drążony cztery miesiące przekop wentylacyjno-transportowy o długości 150 metrów do pokładu 504, pozwolił na eksploatację całej parceli węgla typu 34.2. Śmiałe plany mówią o uruchomieniu nawet pięciu kolejnych ścian w tym rejonie, których okres eksploatacji szacuje się na 3-4 lata.

Bielszowicki węgiel unikalny w skali świata!

Rodzimy typ 34.2 należy do węgli koksujących o bardzo niskiej domieszce fosforu, dzięki czemu wytwarzany z niego koks jest niezwykle ceniony przy produkcji wysokowytrzymałej stali przeznaczonej do pracy w niskich temperaturach. Ruch Bielszowice kopalni Ruda jest jednym z nielicznych w Polsce i na świecie zakładów, które wydobywają typ 34.2 takiej jakości. Obecnie trafia do krajowych obiorców z Polskiej Grupy Energetycznej, PGNiG, Tauron Polska Energia i koncernu energetycznego ENEA, ale również kontrahentów z Czech, Słowacji, Węgier i Hiszpanii.

Obecnie Ruch Bielszowice przygotowuje kolejne wyrobiska korytarzowe, by udostępnić następne części pokładów 510 i 507, z których wydobywany będzie ortokoksowy węgiel typu 35.1 - również bardzo poszukiwany na rynku paliw koksujących.

źródło: nettg.pl

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon