Bielszowicki węgiel nie tylko dla polskich koksowni. Kupują go Czesi, Węgrzy, Słowacy i Hiszpanie

Typ 34.2 - czyli wysokiej jakości węgiel gazowo-koksowy wydobywany w Kopalni Ruda-Ruch Bielszowice stanowi aż 40 procent produkcji tego zakładu. To idealnie się wpasowuje w koniunkturę na rynku, bo zapotrzebowanie właśnie na ten typ paliwa ciągle rośnie.

wikipedia
Węgiel koksujący z Bielszowic jest bardzo poszukiwany na rynku

Drążony cztery miesiące przekop wentylacyjno-transportowy o długości 150 metrów do pokładu 504, pozwolił na eksploatację całej parceli węgla typu 34.2. Śmiałe plany mówią o uruchomieniu nawet pięciu kolejnych ścian w tym rejonie, których okres eksploatacji szacuje się na 3-4 lata.

Bielszowicki węgiel unikalny w skali świata!

Rodzimy typ 34.2 należy do węgli koksujących o bardzo niskiej domieszce fosforu, dzięki czemu wytwarzany z niego koks jest niezwykle ceniony przy produkcji wysokowytrzymałej stali przeznaczonej do pracy w niskich temperaturach. Ruch Bielszowice kopalni Ruda jest jednym z nielicznych w Polsce i na świecie zakładów, które wydobywają typ 34.2 takiej jakości. Obecnie trafia do krajowych obiorców z Polskiej Grupy Energetycznej, PGNiG, Tauron Polska Energia i koncernu energetycznego ENEA, ale również kontrahentów z Czech, Słowacji, Węgier i Hiszpanii.

Obecnie Ruch Bielszowice przygotowuje kolejne wyrobiska korytarzowe, by udostępnić następne części pokładów 510 i 507, z których wydobywany będzie ortokoksowy węgiel typu 35.1 - również bardzo poszukiwany na rynku paliw koksujących.

źródło: nettg.pl

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Mimo zasobów dobrego węgla, los kopalń jest przesądzony

"Bielszowickie złoto" nie uratuje kopalni

Wyzwolenia1

W piątek przekazanie placu budowy pod remont Wyzwolenia

Liscie1

Wszędzie opadłe liście. Jedni grabią, inni czekają

Kosz3

Miał być szczytny cel, kroi się awantura

Akuku8

Chcesz pomóc? Akuku czeka!

Kosz3

Co to jest? Wentylator? Ozdoba? Sprawdziliśmy

budżet obywatelski Ruda Śląska

13 zadań do realizacji z Budżetu Obywatelskiego