Biedaszyb w Rudzie Śląskiej. Wydobywali węgiel pod nosem mieszkańców

4 stycznia w Bielszowicach Straż Miejska zatrzymała dwóch mężczyzn, którzy... wydobywali węgiel. Metodą można powiedzieć archaiczną, ale skuteczną - dokopując się do płytkich pokładów "czarnego złota" w Bielszowicach.

O tym, że ktoś kopie biedaszyb w okolicy ulicy Górnej w Bielszowicach, 2 stycznia poinformowali mieszkańcy. Strażnicy miejscy natychmiast pojechali na oględziny. Codzienne kontrole przyniosły efekt i już dwa dni później udało się zatrzymać na gorącym uczynku dwóch mężczyzn - mieszkańca Zabrza i "gościa" z Mazur.

- Przy mężczyznach znaleziono kilofy, łopaty, wiadra i gumowce - mówi Marek Partuś, komendant rudzkiej Straży Miejskiej.

Ile węgla udało im się wydobyć - na razie nie wiadomo. Szacuje to Wyższy Urząd Górniczy.

Przestępstwo czy wykroczenie?

Zatrzymani zostali przekazani policji. Pojawiła się jednak "zagwozdka" - traktować to jako wykroczenie czy przestępstwo. Z jednej strony, zgodnie z prawem geologicznym i górniczym - wydobywanie kopalin bez koncesji, w artykule 176 uznawane jest za przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3, z drugiej jednak... już artykuł 177, który nie zawiera w sobie zapisu o wyrządzeniu znacznej szkody w mieniu lub środowisku - czyn ten traktuje jako wykroczenie podlegające karze aresztu lub grzywny. Maksymalnie 5000 złotych, ale może skończyć się na 500-złotowym mandacie.

Na razie sprawą zajmuje się referat wykroczeń. Jeśli eksperci orzekną inaczej - "górników" czeka surowsza kara.

Koniec biedaszybu

Dwumetrowe doły przy ulicy Górnej zagrażały bezpieczeństwu. Szczególnie po ostatnich opadach, gdy w miejscu biedaszybu powstał "basen".

- Stwarzało to bezpośrednie zagrożenie dla mieszkańców, dlatego intensywnie monitowaliśmy o zabezpieczenie tego miejsca. Dziś wreszcie przyjechała wywrotka kamienia z kopalni i problem zniknął - mówi Marek Partuś.

Bielszowickie "wyrobisko" zostało zasypane. Ale fakt, że węgiel można tu znaleźć bardzo płytko - może skusić kolejnych "górników".

Stara kopalnia Pokój w Rudzie Śląskiej

Może Cię zainteresować:

Nieistniejąca kopalnia, którą pokochali filmowcy: KWK Pokój na zdjęciach tuż sprzed rozbiórki

Autor: Michał Wroński

23/11/2023

Krzysztof Gadowski

Może Cię zainteresować:

Gadowski: 800 mln na transformację regionu to czysta kpina i brak szacunku dla mieszkańców Śląska

Autor: Michał Wroński

20/01/2023

Bogusław Ziętek

Może Cię zainteresować:

Bogusław Ziętek: Górnicy muszą dużo zarabiać, bo dzięki nim mamy prąd w gniazdkach

Autor: Arkadiusz Nauka

11/01/2023

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon