Bezpieczna droga do szkoły - oby była bezpieczna przez cały rok

Jak co roku, z rozpoczęciem nauki w szkołach - policjanci z drogówki zaczynają akcję "Bezpieczna droga do szkoły". Sama obecność policjanta przy szkole jednak nie pomoże. Wielka też rola rodziców, nauczycieli i... kierowców. Zachowajcie ostrożność!

Stałym elementem corocznych działań „Bezpieczna droga do szkoły” jest zapraszanie policjantów na spotkania z dziećmi klas pierwszych. Najmłodsi uczniowie poznają zasady ruchu drogowego, mogą też usłyszeć wiele cennych, praktycznych porad, jak bezpiecznie dotrzeć i wrócić ze szkoły. To istotny element edukacji maluchów, które po wakacyjnej przerwie bywają rozproszone i nie zawsze przestrzegają zasad bezpieczeństwa w okolicy dróg.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego rudzkiej komendy będą wprawdzie w pierwszych dniach czuwać w okolicach szkół, jednak wielkie zadanie również przed kierowcami. Od dziś znaki A-17 - uwaga dzieci oraz A-17T1 - uwaga szkoła - nabierają innego znaczenia, niż podczas wakacji. Jeśli więc w okolicy przejścia dla pieszych nie ma "stopka" - warto mieć oczy dookoła głowy.

- Przypominamy rodzicom, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych). Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest noszenie elementów odblaskowych. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni - mówi asp. szt. Arkadiusz Ciozak z rudzkiej policji.

Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” jest adresowana zarówno do dzieci, jak i do wszystkich dorosłych, w szczególności do rodziców i nauczycieli, na których ciąży obowiązek edukacyjny, ale też do kierowców.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon