Będzie zakaz korzystania z telefonów podczas przechodzenia przez jezdnię

Pierwszeństwo pieszych na przejściach, zakaz korzystania z telefonów podczas przechodzenia przez jezdnię, mniejsza prędkość pojazdów na obszarze zabudowanym w godzinach nocnych – to tylko niektóre zmiany w prawie o ruchu drogowym, które zatwierdziła Rada Ministrów.

Personal 4415870 1280

Rząd zmierzając do zwiększenia bezpieczeństwa pieszych na drogach postanowił wprowadził zmiany w prawie o ruchu drogowym. Nowe przepisy mają wejść w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Co się zmieni?

  • Pierwszeństwo pieszych na przejściach

Do tej pory kierowcy zbliżający się do przejścia dla pieszych musieli zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Jednakże po wprowadzeniu nowelizacji kierowca pojazdu dojeżdżając do przejścia dla pieszych będzie musiał także zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego oraz ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście. Jest jednak pewien wyjątek. Przepis dotyczący pierwszeństwa przy wchodzeniu na przejście przez pieszych nie dotyczy tramwajów. Co więcej, rozszerzono obowiązek zachowania przez pieszego szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko również na pieszego wchodzącego na jezdnię lub torowisko.

  • Zakaz korzystania z telefonów podczas przechodzenia przez jezdnię

Kolejną nowością jest regulacja dotycząca korzystania z telefonów komórkowych w trakcie wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię albo torowisko. Otóż, po wejściu w życie nowych przepisów będzie obowiązywał zakaz korzystania z komórek oraz innych urządzeń elektronicznych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu.

  • Mniejsza prędkość pojazdów na obszarze zabudowanym w godzinach nocnych

Do tej pory dopuszczalna prędkość pojazdów na obszarze zabudowanym wynosiła 60 km/h w godzinach 23:00-5:00 oraz 50 km/h w pozostałych godzinach. Tymczasem po nowelizacji na obszarze zabudowanym niezależnie od pory będziemy mogli poruszać się pojazdem z prędkością wynoszącą maksymalnie 50 km/h.

  • Koniec z „jazdą na zderzaku”

Rząd zamierza wymusić także zmiany w zachowaniu kierowców, którzy nagminnie dopuszczają się tzw. „jazdy na zderzaku”, ponieważ to ryzykowna praktyka, niejednokrotnie prowadząca do kolizji. Jak czytamy w rządowym projekcie, na autostradach i drogach ekspresowych bezpieczna odległość między pojazdami wynosić będzie połowę aktualnej prędkości. Tym samym kierowca jadący 100 km/h będzie musiał poruszać się 50 m za poprzedzającym samochodem, a 120 km/h – 60 m.

fot. pixabay.com

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Halembska nowy swiat

Przebudowa połączenia ulic Nowy Świat i Halembskiej

budżet obywatelski Ruda Śląska

13 zadań do realizacji z Budżetu Obywatelskiego

tablice informacji pasażerskiej

Nowe tablice dynamicznej informacji pasażerskiej

las

W mieście planowane są wycinki drzew

Nowy budynek SP nr 17 w Rudzie Śląskiej

Nowy budynek szkoły w Bielszowicach

IMG 20210504 165238

Zablokowane 2 mln dotacji dla MPGM?

X6ff3136353b4d3f

OSP Ruda Śląska uruchamia zrzutkę na ważny cel