Będzie cieplej i taniej. Termomodernizacja w Rudzie Śląskiej

Trzy miejskie budynki wielorodzinne do przyszłego roku. Osiem w tym roku. Pieniądze z Unii na termomodernizację płyną szerokim strumieniem.

Bielszowicka 114

Środki zostaną przeznaczone na modernizację energetyczną miejskich budynków wielorodzinnych.

- W dwóch pierwszych budynkach planujemy dodatkowo wymianę systemu ogrzewania. Inwestycje realizowane będą w przyszłym roku, ale chcemy zakończyć je przed sezonem grzewczym – informuje wiceprezydent Michał Pierończyk.

Inwestycje te realizowane będą w przyszłym roku, natomiast to nie jedyne prace proekologiczne. W tym roku, na tego typu przedsięwzięcia władze miasta w budżecie zaplanowały ponad 8 mln zł. Z tych środków ocieplonych ma zostać 8 budynków wielorodzinnych, z czego połowa zyska nowe źródło ciepła. W budynku przy ulicy Bielszowickiej 114 planowane jest podłączenie do miejskiej sieci CO, a w budynku przy ul. Kingi 68 zostanie zastosowane ogrzewanie gazowe.

Niestety, nie we wszystkich lokalizacjach możliwa jest obecnie wymiana systemu ogrzewania, ale docelowo piece węglowe zostaną zlikwidowane we wszystkich miejskich budynkach – zapewnia wiceprezydent.

Koszt? 2 039 499 zł. Wkład własny zostanie sfinansowany ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w kwocie 682 767 zł. To nie koniec zmian. Na przyszły rok zaplanowane są również termomodernizacje budynków wielorodzinnych przy:

  • ul. Tuwima 8
  • Sienkiewicza 3
  • ul. Janasa 15
  • Janasa 21
  • Zabrzańskiej 23
  • ul. Jagiellońskiej 3
  • ul. Niedurnego 24-26

Ten ostatni budynek wreszcie zostanie podłączony do sieci ciepłowniczej.

Od początku aktualnej perspektywy unijnej, na działania związane z termomodernizacją, Ruda Śląska pozyskała łącznie ponad 34,2 mln zł.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon