Basen kryty w Nowym Bytomiu zamknięty. Nie ma ratowników

Z tym problemem borykają się wszystkie miejskie baseny. Brak kadry ratowniczej. Pandemia spowodowała, że dotąd zatrudnieni zaczęli szukać innej pracy i... znaleźli. W ratownictwie medycznym, szpitalach, straży pożarnej. A baseny zostały bez ratowników. Ale jest inne rozwiązanie.

Basen fryna

Coraz niższe temperatury nie zachęcają już do korzystania z basenu letniego w Nowym Bytomiu, a kryty - zamknięty. Zwykle ruszał z początkiem września. Ale nie w tym roku. Po prostu nie ma kto zadbać o bezpieczeństwo pływających.

- Niestety nie mamy ratowników, dlatego nie możemy otworzyć basenu. Szukamy, ale na razie bezskutecznie - napisał wiceprezydent Rudy Śląskiej, Krzysztof Mejer.

Nie ma co ukrywać, baseny miejskie nie mają silnych argumentów, by przyciągnąć pracowników. Chodzi głównie o finansowe. Bo choć MOSiR oferuje zatrudnienie na umowę o pracę i związane z tym profity, to jednak stawka jest... budżetowa.

- Problem tkwi w tym, że ratownikiem się bywa, a nie jest z zawodu, to zajęcie na umowę zlecenie. A my jako jednostka gminna jesteśmy zobowiązani zatrudniać ludzi przede wszystkim na umowę o pracę - wyjaśnia Aleksandra Poloczek, szefowa MOSiR-u w Rudzie Śląskiej.

Jest jednak rozwiązanie.

Outsourcing ratowników

Sprawdziło się na basenie letnim, powinno i na innych.

- Na basenie letnim pracowali ratownicy firmy zewnętrznej. Zrobimy wszystko, by w październiku zawrzeć z firmą umowę na usługi na basenie w Nowym Bytomiu. Jeśli rynek ratowników dalej będzie taki słaby, to od przyszłego roku będziemy musieli korzystać z outsourcingu w szerszym wymiarze. Robimy wszystko, by basen w Nowym Bytomiu funkcjonował, jednak braki kadrowe i przepisy robią swoje - dodała Poloczek.

Mimo wielu ogłoszeń - nikt nie chce podjąć pracy na umowę stałą. Bo dziś ratownik na basenie, to bardziej praca sezonowa niż podstawowa. Ratownicy chcą pracować na umowę zlecenie, bo traktują to zajęcie jako dodatkowe źródło dochodu, sposób na dorobienie sobie w weekendy.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Basen w Nowym Bytomiu już czeka

Basen w Nowym Bytomiu wkrótce rusza. Będzie strefa "gastro"

Basen nowy bytom1

"Mandatów zaufania" coraz więcej. A jak z realizacją?

Basen 2

MOSiR szuka ratowników i złotej rączki

budżet obywatelski Ruda Śląska

13 zadań do realizacji z Budżetu Obywatelskiego

FB IMG 1623220702013

Budowa wybiegu dla psów w Kochłowicach

dach targowiska

Modernizacja dachu targowiska w Rudzie Śląskiej

182931241 1126176244559487 1349398236487363872 n

Nowa firma odpowiedzialna za odbiór śmieci