Banka jedzie dalej. Od jutra "Skarbkiem" z Chebzia do "Młyna"

Doczekaliśmy się! Od 1 września na tory wraca oczekiwana "dziewiątka" od Chebzia do przystanku Młyn Szombierski. Wprawdzie oznaczona numerem 39, doraźnie, będzie jednak kursować na tej długo nieobsługiwanej trasie. Wahadłowy wagon rusza o 5 rano.

9

Miastu niezbyt zależało, ale mieszkańcy naciskali. I tak, nieco wbrew magistratowi, który narzekał, że i tak trzeba będzie utrzymywać zastępczą komunikację autobusową - Tramwaje Śląskie postanowiły jednak uruchomić "protezę" dawnej trasy tramwaju linii 9 . Torowisko było gotowe, przystanki przygotowane, odbiór techniczny dokonany, po co więc miało stać i czekać, aż Bytom skończy swoją część. Od jutra, 1 września, punktualnie o 5 rano - pojedzie pierwszy skład z Chebzia do Młyna. Numer 39, bo takie robocze oznaczenie będzie nosić, a dodatkowo o wdzięcznym mianie "Skarbek", ma kursy co pół godziny. Trasa do granic Szombierek zajmuje 10-12 minut. Ostatni kurs - o 23. Kiedy pojedzie dalej i "dziewiątką" znów pojedziemy od Chorzowa po Bytom?

- Kolejny etap to inwestycja na terenie Bytomia. Będzie się to wkrótce wiązało z przebudową skrzyżowania ulic Frycza-Modrzewskiego z Zabrzańską, a tym samym sporymi utrudnieniami w ruchu i objazdami. Mamy nadzieję, że uda się to zrobic szybko i sprawnie, bez długotrwałych utrudnień dla kierowców - powiedział Andrzej Zowada z Tramwajów Śląskich.

Zgodnie z umową z inwestorem - torowisko i cała infrastruktura powinny być gotowe do kwietnia 2022 roku. Jest jednak szansa, jeśli oczywiście pogoda nie stanie na przeszkodzie, że już przed końcem tego roku cała trasa będzie gotowa i znów "nojna" pojedzie po swojej dawnej trasie krajoznawczej - Chorzów-Ruda Śląska-Bytom.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Wyzwolenia1

W piątek przekazanie placu budowy pod remont Wyzwolenia

Bytom Frycza Modrzewskiego

"Dziewiątka" wraca na dawną trasę. Znów pojedzie do Bytomia!

Kosz3

Miał być szczytny cel, kroi się awantura

Banka4

Jednak pojedzie! Choć nie "dziewiątka"...

Akuku8

Chcesz pomóc? Akuku czeka!

Kosz3

Co to jest? Wentylator? Ozdoba? Sprawdziliśmy

budżet obywatelski Ruda Śląska

13 zadań do realizacji z Budżetu Obywatelskiego