Antoni Ratka - współzałożyciel Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka nie żyje

Antoni Radka (1937-2020) mieszkał w Rudzie Śląskiej od urodzenia. Ukończył Liceum Ogólnokształcące w Wirku (obecnie Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Gustawa Morcinka). Znajdował się w gronie „Zasłużonych dla Miasta Ruda Śląska”, a wyróżnienie to otrzymał w 2014 roku.

Ratka

Sprawował nie tylko mandat radnego Rady Seniorów I kadencji, ale był też współzałożycielem Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka i członkiem Rady Muzeum oraz Rady Wydawniczej Muzeum. Przez osiemnaście lat pełnił funkcję prezesa Towarzystwa Przyjaciół Rudy Śląskiej a przez 10 lat zarządzał rudzkim odziałem PTTK. zarządzał przez 10 lat. To jednak nie wszystko, bowiem zajmował się popularyzacją wiedzy o mieście i to on napisał pierwszy przewodnik po Rudzie Śląskiej. W swoim dorobku ma także wiele innych publikacji, m.in. jest jednym ze współautorów wydanej niedawno książki o synagodze wireckiej.

Zmarł w sobotę, 29 sierpnia, a swoje ostatnie dni spędził w Domu Pomocy Społecznej „Senior” w Rudzie Śląskiej-Orzegowie. - Myślę, że nie tylko w mojej pamięci śp. Antoni Ratka zapisał się przede wszystkim jako człowiek wielkiej kultury, społecznego zaangażowania i miłości do swego rodzinnego miasta. Rodzinie i Najbliższym przekazuję wyrazy współczucia. Niech spoczywa w pokoju - napisała na swoim facebookowym profilu Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej.

Uroczystości pogrzebowe miały miejsce w czwartek, 3 września, o godz. 9.00 w kościele p.w. Matki Boskiej Różańcowej w Halembie.

fot. UM Ruda Śląska

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon