Abp Wiktor Skworc złożył rezygnację. Prosi o przebaczenie

Abp wiktor skworc

"To najtrudniejsze chwile w moim życiu" - napisał w oświadczeniu abp Wiktor Skworc. Zwrócił się do skrzywdzonych ze szczerą i pokorną prośbą o przebaczenie. Pochodzący z Bielszowic metropolita katowicki zrezygnował z członkostwa w Radzie Stałej Konferencji Episkopatu Polski i z funkcji przewodniczącego komisji do spraw duszpasterstwa KEP.

Dziś abp Wiktor Skworc wydał oświadczenie o swojej rezygnacji. Stało się to po zakończeniu dochodzenia Watykanu dotyczącego dokonanych przez arcybiskupa "zaniedbań w sprawach wykorzystania seksualnego popełnionego wobec osób małoletnich przez dwóch kapłanów". Jak się okazało - arcybiskup próbował „kryć” kapłanów, którzy molestowali dzieci.
Jak czytamy w komunikacie archidiecezji - „w następstwie zgłoszenia dokonanego przez abp. Wiktora Skworca – przeprowadzono postępowanie w celu zbadania sygnalizowanych zaniedbań dokonanych przez niego, jako biskupa tarnowskiego, w sprawach wykorzystania seksualnego popełnionego wobec osób małoletnich przez dwóch kapłanów tej diecezji.”

Arcybiskup zobowiązał się wesprzeć finansowo, z prywatnych środków, wydatki diecezji tarnowskiej związane ze sprawami wykorzystania seksualnego oraz poprosił o wyznaczenie Arcybiskupa Koadiutora. 

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

266739358 422907639346721 6257774404222180938 n

Gminy wycofują się z Tramwajów Śląskich

WSSE Katowice

Pierwszy przypadek wirusa Omikron w Polsce wykryto na Śląsku

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził Szpital Tymczasowy w Pyrzowicach

Mateusz Morawiecki w Pyrzowicach zapowiedział obostrzenia

Silesia boxing

Bokserska noc w Rudzie Śląskiej

Efp3

Trzy dni Europejskiego Forum Przyszłości za nami

Regionalizm

Jak zainteresować młodzież śląskością i tradycją regionalną?

Google app 1 of 1

Za ile przyjedzie autobus? Mapa Google zna odpowiedź