998 będzie dalej funkcjonować, ale przełączy nas na 112. Zmiana już we wrześniu

Wkrótce zmiana w powiadamianiu ratunkowym. Od 9 września, sukcesywnie, numery alarmowe miejskich straży pożarnych przełączane będą do operatorów 112. W założeniu ma to usprawnić system.

Nasze województwo jest kolejnym w kraju, gdzie dotychczasowy numer alarmowy strażu pożarnej - 998 - zostanie połączony z Wojewódzkim Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

Od 9 września 2021 roku mieszkańcy województwa śląskiego dzwoniąc na numer 998 połączą się bezpośrednio z operatorem numeru alarmowego 112. Numer przełączany będzie sukcesywnie w każdym powiecie, aż docelowo obejmie całe województwo. To usprawnienie systemu powiadamiania ratunkowego, które pozwoli na sprawniejsze powiadamianie i dysponowanie odpowiednich służb. Numer 998 będzie oczywiście dalej funkcjonował, jednak każdy, kto na niego zadzwoni, nie połączy się z Państwową Strażą Pożarną, a z dyspozytorem CPR, który zakwalifikuje zgłoszenie i przekaże je do odpowiednich służb.

- Właściwe przekierowanie zgłoszenia jest szczególnie istotne w sytuacjach wymagających szybkiej interwencji. Odbieranie zgłoszeń bezpośrednio przez operatorów CPR pozwala na jednoczesne i automatyczne – za pośrednictwem systemu teleinformatycznego – powiadomienie wszystkich służb właściwych ze względu na rodzaj zdarzenia. Obsługa numeru alarmowego przez dyspozytora pozwala także wyeliminować zgłoszenia fałszywe czy niezasadne. Dyspozytorzy PSP będą otrzymywali od CPR tylko te zgłoszenia alarmowe, które rzeczywiście dotyczą zagrożenia życia, zdrowia, mienia, bezpieczeństwa czy środowiska - czytamy w komunikacie Państwowej Straży Pożarnej.

Kolejną korzyścią ma być ujednolicenie sposobu obsługi zgłoszeń - w tym zgłoszeń obcojęzycznych oraz połączeń eCall – ogólnoeuropejskiego systemu szybkiego powiadamiania o wypadkach drogowych.

W każdym nowym modelu samochodu homologowanym po 31 marca 2018 r. system eCall 112 musi być obowiązkowo zainstalowany. System eCall działa we wszystkich krajach UE. Gdziekolwiek jesteśmy, w razie poważnego wypadku, samochód automatycznie połączy się z najbliższą siecią alarmową i sam wysyła minimalny niezbędny zbiór danych - dokładną lokalizację, czas wypadku, numer rejestracyjny pojazdu i kierunek jazdy. Umożliwia to służbom ratunkowym ocenę sytuacji i podjęcie odpowiednich działań.


Numer alarmowy 998 będzie drugim numerem alarmowym, przekierowanym do obsługi przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego. W 2018 roku został przekierowany numer 997, a na rok 2024 planowane jest przekierowanie numeru alarmowego 999 i jednocześnie zakończenie koncentracji numerów alarmowych w Polsce.

W województwie śląskim przełączanie numeru 998 na 112 zaplanowano w okresie od 9 do 20 września 2021 roku. Alarmowy 998 w Rudzie Śląskiej, już jako 112, będzie działać od 15 września.

Co ciekawe w tym scentralizowanym rozwiązaniu - w przypadku zbytniego obciążenia CPR Katowice, nasz telefon może odebrać inna centrala. Choćby nawet z Łodzi.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon