66 mandatów. Podsumowanie wczorajszej akcji NURD

Wczoraj na terenie całego województwa policja prowadziła akcję Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego. Oczywiście w naszym mieście również. I nie obyło się bez mandatów. Dla kierujących i pieszych.

Patrole drogówki wspierane przez Ruchome Stanowisko Dowodzenia znów wzięły na celownik wykroczenia kierujących w stosunku do pieszych oraz samych pieszych. Tych ostatnich karano głównie za przechodzenie przez jezdnię w niedozwolonym miejscu. Na konto pieszych wpadło 17 mandatów i jedno pouczenie. Niestety, ciągle w statystykach policyjnych nie figuruje pozycja "korzystanie z telefonu podczas przechodzenia przez jezdnię", a takie przypadki są dość częste.

Dużo więcej wykroczeń zaliczyli kierowcy. 10 pouczeń i aż 49 mandatów, w tym pięć najwyższych - po 1500 złotych - za wyprzedzanie w okolicy przejścia dla pieszych i nieustąpienie pieszemu. Reszta mandatów dotyczyła przekroczenia prędkości w rejonie przejścia i nieprawidłowego zachowania wobec pieszych.

- Uczestników ruchu drogowego obowiązują zasady szczególnej ostrożności i ograniczonego zaufania. Pomimo tego, że dotyczą one wszystkich, to podwójnie zdeterminowani do ich stosowania powinni być piesi, którzy w wypadku z samochodem zawsze przegrywają. Do głównych „grzechów” pieszych należy nieostrożne wejście na jezdnię, przechodzenie przez jezdnię przy czerwonym świetle, wtargnięcie zza pojazdu, czy rozproszenie uwagi. Ostrożny pieszy to taki, który podczas przekraczania jezdni, bez względu na posiadane pierwszeństwo, pamięta o obserwacji pojazdów, upewniając się, czy kierowca prawidłowo reaguje na jego obecność na drodze - przypominają policjanci.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

"Bezpieczny pieszy" w centrum - tu bez wykroczeń

"Bezpieczny pieszy" w Rudzie Śląskiej - podsumowanie

Kontrole w okolicach przejść dla pieszych trwały cały dzień

Od rana na rudzkich drogach "Akcja Pieszy"

Sporo mandatów za prędkość było w strefie 30

NURD - podsumowanie

Ostrożnie w okolicach przejść dla pieszych. Wykroczenia są srodze karane!

Działania "Bezpieczne przejścia". Uważajcie! Nie tylko dziś

Nurd3

Wzięli się za pieszych - podsumowanie akcji NURD

Przekroczenie prędkości w rejonie przejścia dla pieszych. 200 zł mandatu, ale dodatkowo okazało się, że pojazd nie miał ważnych badań technicznych...

Dziś działania NURD

Pomiar

Nowy taryfikator odczuli już kierowcy w Rudzie Śląskiej