57 umów z klubami sportowymi - kasa wpłynie za trzy tygodnie

Już wkrótce rudzkie kluby sportowe otrzymają urzędowe dotacje. Łącznie podpisano 57 umów, a jeszcze 10 będzie zawartych w najbliższym czasie. W tym roku miasto dofinansuje sport kwotą blisko 3,4 miliona złotych.

UM Ruda Śląska
Blisko 3,4 miliona złotych miasto przeznaczy w tym roku na wsparcie sportu

Pierwsze przelewy kluby i stowarzyszenia otrzymają w połowie marca. O wielkości przyznanych środków decydowały kryteria liczby zawodników w danym klubie, udziały w zawodach oraz osiągane wyniki. W sumie w 2023 r. sport w Rudzie Śląskiej został dofinansowany kwotą blisko 3,4 mln zł.

- Zwiększenie roli i znaczenia sportu w życiu miasta poprzez wzrost nakładów finansowych na wsparcie dla klubów i stowarzyszeń było jednym z moich głównych celów na pierwsze miesiące prezydentury. Dziś to realizuję i dotrzymuję słowa – podkreśla Michał Pierończyk, prezydent Rudy Śląskiej. - Mam nadzieję, że wypracowane wspólnie ze środowiskiem sportowym zasady podziału środków pozwolą na zaspokojenie najważniejszych potrzeb, a także umożliwią rozwój poszczególnych dyscyplin i konkurencji sportowych w mieście.

Konkurs na wsparcie zadań z zakresu kultury fizycznej na 2023 rok został rozstrzygnięty w połowie stycznia. Z blisko 3,4 miliona złotych, które miasto przeznaczyło na sport - ponad 2,4 mln zł jest na szkolenie dzieci i młodzieży. Milion z tego wykorzystany będzie wyłącznie na utrzymanie bazy sportowej. Kolejne 800 tysięcy dofinansuje szkolenie grup seniorskich, a 150 tysięcy - organizację i udział w imprezach sportowych.

Najwięcej pieniędzy otrzymają:

  • Klub Sportowy „Zgoda” Ruda Śląska – Bielszowice – 215 tys. zł,
  • Zapaśniczy Klub Sportowy „Slavia” Ruda Śląska – 155 tys. zł,
  • Górniczy Klub Sportowy „Wawel” – 153 tys. zł.

Nowością jest nagrodzenie organizacji pozarządowych, które aktywnie pozyskują środki zewnętrzne w postaci grantów lub dotacji. Do takich stowarzyszeń trafi do podziału 40 tys. zł, które także pochodzić będą z części wydzielonej na szkolenie dzieci i młodzieży.

- Dużą rolę w całym procesie podziału środków na wsparcie kultury fizycznej odegrała Rada Sportu. Dziękuję wszystkim jej członkom za dyskusję oraz przedstawione pomysły, część z nich wykorzystano – powiedział Michał Pierończyk.

Spośród seniorów największe dotacje pójdą do:

  • Klub Sportowy „Zgoda” Ruda Śląska – Bielszowice – 115 tys. zł,
  • Zapaśniczy Klub Sportowy „Slavia” Ruda Śląska,
  • Klub Sportowy „Rugby” Ruda Śląska – 98 tys. zł,
  • Stowarzyszenie Rekreacyjno-Sportowe „Gwiazda” Ruda Śląska - 90 tys. zł,
  • drużyna mężczyzn Stowarzyszenia Piłki Ręcznej „Grunwald” Ruda Śląska – 90 tys. zł.

To największy zastrzyk finansowy dla rudzkiego sportu od lat. W 2022 r. miasto na ten cel przeznaczyło 1,3 mln zł, w 2021 r. – 1,5 mln zł, natomiast w 2020 r. niespełna 300 tys. zł.

Sport w Rudzie Śląskiej z największym dotąd dofinansowaniem

Może Cię zainteresować:

Dofinansowanie rudzkiego sportu. Miasto przeznaczy blisko 3,4 miliona złotych

Autor: Jacek Skorek

18/01/2023

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon