4 czerwca prapremiera hejnału Rudy Śląskiej. Wykona go na wireckim targowisku Łukasz Rudnik

To już dzisiaj. Dokładnie o godzinie 20.30 na wireckim targowisku w prapremierowym wykonaniu będzie można wysłuchać hejnału Rudy Śląskiej w wykonaniu Łukasza Rudnika.

mat. pryw.
Łukasz Rudnik

- To unikatowa melodia z tego względu, iż zainspirowana została melodią ludową z Rudy Śląskiej “Oj hutnik, hutnik”. Jest śpiewny, więc jest szansa, że łatwo wpadnie w ucho – tak o hejnale Rudy Śląskiej mówił niedawno w rozmowie na SląZag.pl Łukasz Rudnika, twórca tej kompozycji i zarazem człowiek który dziś (4 czerwca) o godz. 20.30 prapremierowo wykona ją na wireckim targowisku. Od godz. 16 trwać będzie tam koncertowy maraton w ramach reaktywowanych Dni Rudy Śląskiej.

Co jeszcze o rudzkim hejnale wiedzieć trzeba? Czas jego trwania odpowiada 11 taktom, czyli tylu ile dzielnic liczy sobie Ruda Śląska. Prawdopodobnie to także pierwszy hejnał w historii, który został skomponowany przez hejnalistę Bazyliki Mariackiej w Krakowie, gdyż wspomniany Łukasz Rudnik, synek z Wirku i absolwent m.in. rudzkiej Szkoły Muzycznej, jest jednym z siedmiu hejnalistów grających obecnie hejnał mariacki w Krakowie.

Oficjalna premiera hejnału nastąpi w Dzień Herbu, 6 czerwca – wtedy w samo południe muzyk odegra hejnał z budynku rudzkiego urzędu miasta. Na co dzień transmisja hejnału będzie odbywać się pięć razy na dzień – o godz. 9, 12, 15, 18 i 19.59.

- Ta ostatnia godzina to nawiązanie do tego, że Ruda Śląska powstała w roku 1959 – tłumaczy Łukasz Rudnik, który hejnał podarował rodzinnemu miastu.

Łukasz Rudnik

Może Cię zainteresować:

W Krakowie wygrywa na trąbce hejnał mariacki. Teraz miejski hejnał skomponował dla Rudy Śląskiej

Autor: Michał Wroński

14/05/2023

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon