25 listopada - "Katarzynki", czyli święto tramwajarzy. Zamiast imprezy i biesiady - konkurs organizowany przez Tramwaje Śląskie

Tegoroczne obchody "Katarzynek", podobnie jak w roku minionym, będą skromne. Zamiast tradycyjnego pochodu ulicami Chorzowa, spectramwaju i biesiady - konkurs dla mieszkańców. Tak na otarcie łez. A nagroda - przynajmniej dla fanów tego środka transportu - ciekawa.

Katarzynka wagon 4 N

Rok do roku, na wspomnienie patronki tramwajarzy - świętej Katarzyny Aleksandryjskiej, Tramwaje Śląskie przygotowywały wielkie święto. Niestety, jak w poprzednim, tak i w tym roku, z powodu ograniczeń pandemicznych, wszystko zostało odwołane. Uroczystości zwykle zaczynał pochód z tramwajową orkiestrą dętą ulicami Chorzowa Batorego, a na tory wyjeżdżał historyczny wagon typu N, wożąc pasażerów i przypominając o tramwajarskim święcie. W tym okresie organizowana jest była wielka biesiada dla pracowników spółki Tramwaje Śląskie i ich rodzin.

– Niestety, trwająca pandemia powoduje, że już drugi rok z rzędu zmuszeni jesteśmy zrezygnować z organizacji tych wydarzeń. Komunikacja tramwajowa jest jednym z kluczowych elementów funkcjonowania naszych miast, dlatego unikamy wszelkich sytuacji mogących wywołać wśród naszych pracowników falę zachorowań, by zapewnić mieszkańcom dobrze funkcjonującą komunikację tramwajową – powiedział Andrzej Zowada, rzecznik spółki Tramwaje Śląskie S.A.

Nie było Dnia Otwartego Zajezdni, nie ma "Katarzynek"

Wcześniej Tramwaje zrezygnowały wrześniowego Dnia Otwartego Zajezdni, teraz z biesiady i innych wydarzeń związanych z obchodami „Katarzynki”, w tym z uruchomienia otwartego dla wszystkich tramwaju specjalnego.

– Historycznym tramwajem typu N w „Katarzynkę” zawsze podróżowało z nami wielu pasażerów. Nie chcemy tak zupełnie z tego rezygnować, stąd pomysł organizacji konkursu wiedzy o tramwajach, w którym nagrodą będzie właśnie podróż takim wyjątkowym tramwajem, dla wąskiej grupy laureatów, w pełnym reżimie sanitarnym – informuje Andrzej Zowada.

Konkurs dla fanów "banek"

Aby wziąć udział w konkursie organizowanym wspólnie z Klubem Miłośników Transportu Miejskiego w Chorzowie należy prawidłowo odpowiedzieć na 5 pytań:

  • Jakim napędem poruszane były pierwsze tramwaje, jakie w 1894 roku wyjechały na tory konurbacji górnośląskiej?
  • Po torach jakiej szerokości poruszały się do 1951 roku wąskotorowe tramwaje na Górnym Śląsku?
  • W którym roku pierwsze tramwaje wyjechały na ulice miast Zagłębia Dąbrowskiego?
  • Jakie imiona noszą wagony typu N z zajezdni w Bytomiu, obsługujące przez wiele lat bytomską linię numer 38?
  • Jakim przezwiskiem – będącym również nazwą loterii popularnej na Górnym Śląsku w latach 50. i 60. XX wieku– określano zwyczajowo wagony typu 4N, czyli „eNki” z dwuskrzydłowymi drzwiami?

Odpowiedzi należy przesyłać do niedzieli, 21. listopada do godz. 23:59 na adres e-mail: tramwaj@tram-silesia.pl. W temacie e-maila należy wpisać: Konkurs katarzynkowy. Do maila należy dołączyć oświadczenie uczestnika, które znajdziecie na końcu tekstu.

Decyduje poprawność oraz kolejność zgłoszeń, a spośród prawidłowych - wybranych zastanie pięciu laureatów, którzy w ramach nagrody, będą mogli przejechać się (wraz z osobą towarzyszącą) historycznym wagonem typu N po najciekawszych fragmentach sieci tramwajowej. Zwycięski kurs zaplanowano na sobotę 27. listopada, pomiędzy 10 a 17.

Regulamin konkursu i formularz uczestnictwa dostępne są na stronie internetowej spółki Tramwaje Śląskie oraz w podanych poniżej odnośnikach.

Regulamin konkursu

Oświadczenie uczestnika

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Akukuotwarcie7

Śpiewy, tańce i zabawa. Akuku w Wirku ruszyło z przytupem!

Basen nowy bytom1

"Mandatów zaufania" coraz więcej. A jak z realizacją?

Akuku8

Chcesz pomóc? Akuku czeka!

Plakat dot. projektu

"7 Spotkań z historią: - podsumowanie w Stacji Biblioteka

Ewa rol

EWEnt - czyli festyn charytatywny dla Ewy Rolnik

Rynek2

Zimowy, weekendowy kiermasz z atrakcjami

W tym roku Mikołaje pobiegną na Stadionie Lekkoatletycznym

Mikołaje pobiegną dla Olafa