18 zastępów straży pożarnej walczyło z pożarem składowiska odpadów w Nowym Bytomiu

Pożar składowiska odpadów w Nowym Bytomiu, dzielnicy Rudy Śląskiej, wyglądał bardzo poważnie. Śmieci zapaliły się w nocy z soboty na niedzielę. Kilkudziesięciu strażaków gasiło go przez pięć godzin.

8 tysięcy metrów kwadratowych wysypiska w Nowym Bytomiu stanęło w ogniu. Tuż przed godz. 1. w nocy w niedzielę 25 lipca 2021 r. straż pożarna ruszyła do walki z żywiołem. 40 strażaków gasiło śmieci do godz. 6 rano w niedzielę. W akcji brała też udział jednostka ratownictwa chemicznego.

Pożar składowiska w Nowym Bytomiu

Na szczęście nie doszło do skażenia powietrza substancjami toksycznymi, choć słup dymu znad składowiska odpadów był widoczny w ościennych miastach. W pożarze nikt nie ucierpiał. Ale mimo ugaszenia ognia - akcja nie zakończyła się. Wiele godzin zajęło jeszcze przerzucanie śmieci przy użyciu ciężkiego sprzętu i dogaszanie pogorzeliska. Przyczyny pożaru ustalają teraz biegli. Niewykluczone, że było to podpalenie.

Co ze spalarnią odpadów?

Takie sytuacje się zdarzają w wielu miastach. Niestety, wiele razy też okazuje się, że sprawą musi się zająć prokuratura. Bo zarządca składowiska - by pozbyć się problemów i obowiązków - wolał puścić z dymem zalegające odpady. I tu znów wraca temat znany rudzianom od lat - co ze spalarnią odpadów? Miała być. Ekologiczna, dająca dodatkowo ciepło i energię elektryczną dla miasta. Zamiast tego – mamy wkoło siebie sterty zalegających, nierzadko niebezpiecznych, śmieci i zatruwające atmosferę dymy pożarów.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

Śmieci (zdjęcie ilustracyjne)

Śmieci nas zalewają. Produkujemy ich 2 mln ton rocznie

Smieci1

Rudzkie lasy zamieniają się w śmietniki

Spalarnia śmieci w Oberhausen, w Zagłębiu Ruhry w Niemczech

Nie będzie metropolitalnej spalarni śmieci

Mera - otwarcie

Wielkie otwarcie Centrum Architektury Ogrodowej Mera Garden

PSZOK

Ruszył pierwszy PSZOK w Rudzie Śląskiej

Pociąg Kolei Śląskich

Pociągi do Katowic i Gliwic będą jeździć szybciej

FB IMG 1620121606811

Otwarcie powszechnych punktów szczepień