W niedzielę, 11 września rudzianie wybiorą nowego prezydenta. Gdzie i jak głosować?

Już w najbliższą niedzielę, 11 września, przedterminowe wybory prezydenckie w Rudzie Śląskiej. Mieszkańcy mogą oddawać swoje głosy od godziny 7 rano do 21. w 79 lokalach wyborczych. Z kolei w piątek o północy rozpoczyna się cisza wyborcza.

Przedterminowe wybory prezydenckie zostały ogłoszone w związku ze śmiercią dotychczasowej prezydent miasta, Grażyny Dziedzic. Do wyborów zakwalifikowało się siedmioro kandydatów. Kolejność alfabetyczna:

  • Paweł Dankiewicz
  • Krzysztof Mejer
  • Jolanta Milas
  • Maciej Mol
  • Michał Pierończyk
  • Krzysztof Toboła
  • Marek Wesoły

To na nich będzie można oddać swój głos na kartach do głosowania. Przypominamy - za ważny traktowany będzie głos, jeśli na karcie do głosowania zaznaczymy swój wybór krzyżykiem mieszczącym się w kratce przy wybranym przez nas jednym nazwisku.

Przypominamy też, że o północy z piątku na sobotę rozpocznie się cisza wyborcza i potrwa do końca głosowania w niedzielę (godz. 21.). Za złamanie zakazu agitacji wyborczej grozi grzywna: od 500 tys. zł do 1 mln zł; zabronione jest publikowanie sondaży (chodzi zarówno o sondaże przedwyborcze dotyczące
przewidywanych zachowań wyborców, wyników wyborów, jak i sondaże prowadzone w dniu głosowania), agitowanie na rzecz konkretnych kandydatów i list. Zakaz obowiązuje też w internecie. Głosowanie (także cisza wyborcza) może zostać przedłużone w wyniku nadzwyczajnych wydarzeń, czyli np. powodzi, zalania lokalu wyborczego, katastrofy budowlanej, komunikacyjnej czy konieczności dodrukowania kart do głosowania.

Jak wskazuje Państwowa Komisja Wyborcza, nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. Plakaty rozwieszone przed rozpoczęciem ciszy wyborczej nie muszą być zrywane. Nie wolno jednak jeździć pojazdami oklejonymi plakatami wyborczymi, oklejony pojazd może natomiast stać. Agitować nie wolno także w internecie. Komisja podkreśla, że zabroniona jest także agitacja w lokalu wyborczym polegająca m.in. na eksponowaniu symboli, znaków i napisów kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi.

Głosowanie odbywać się będzie od godziny 7. do 21. w 79 lokalach wyborczych na terenie miasta. Oto ich wykaz:

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon