11 listopada w Rudzie Śląskiej - uroczystości i imprezy podczas Święta Niepodległości

Nie zabraknie obchodów Święta Niepodległości w naszym mieście. Będzie msza święta w intencji ojczyzny, śpiewanie hymnu, biegi oraz gala wręczenia Hanysów.

Flagapolska

Uroczystości 11 listopada rozpocznie msza święta w intencji ojczyzny i mieszkańców odprawiona o godzinie 9.00 w kościele pw. św. Pawła Apostoła w Nowym Bytomiu. Podczas nabożeństwa zaśpiewają członkowie dwóch rudzkich chórów-parafialnego "Jutrzenka" z Nowego Bytomia oraz chóru mieszanego "Michael" z Orzegowa w akompaniamencie Orkiestry Dętej "Pokój" pod dyrekcją Jacka Kampy.

- Odzyskanie przez Polskę po wielu latach zaborów wolności to wydarzenie, o którym pamięć musi zachować każdy z nas. W tym wyjątkowym dniu powinna przepełniać nas duma i radość z tego, że żyjemy w wolnej Polsce – powiedziała prezydent miasta, Grażyna Dziedzic.

Święto Niepodległości w Rudzie Śląskiej na sportowo

W lasach halembskich będzie można świętować 11 listopada na sportowo, podczas XXVIII Biegów Niepodległości.

O godzinie 11.00 wystartuje bieg rekreacyjny na 4 km i nordic walking na tym samym dystansie. Start biegu głównego na 12 km - w samo południe, a w ramach akcji "Niepodległa do hymnu!" - przed startem - odśpiewany zostanie "Mazurek Dąbrowskiego". Zagra Orkiestra Dęta „Halemba” pod batutą Piotra Szczygioła.

Opłata w biegu rekreacyjnym i nordic walking na dystansie 4 km wynosi 30 zł, z kolei w biegu głównym na dystansie 12 km - 40 zł. Opłatę można wnieść w dniu zawodów. Wszyscy uczestnicy Biegów Niepodległości otrzymają pamiątkowe medale oraz wezmą udział w konkursie z nagrodami rzeczowymi.

Gala wręczenia nagród "Hanysy 2021"

Po raz 25. zostaną wręczone "Hanysy". To wyjątkowe wydarzenie społeczno-kulturalne, organizowane przez Miasto Ruda Śląska i Miejskie Centrum Kultury im. Henryka Bisty, którego pomysłodawcą i reżyserem jest Grzegorz Poloczek, popularny śląski kabareciarz, satyryk, autor tekstów i piosenkarz, niezwykle lubiany przez publiczność. Podczas uroczystej gali nagradzani są przedstawiciele świata sportu, dziennikarstwa, medycyny, kultury, nauki, sztuki, przemysłu i biznesu, a także instytucje - teatry, opery, fundacje, centra kultury czy media.

Początek gali o godzinie 17. w Miejskim Centrum Kultury w Nowym Bytomiu. Bilety w cenie 50 zł.

Wywieśmy flagi!

Władze miasta zachęcają do wywieszenia flag państwowych i w ten sposób uczczenia 11 listopada.

- W dniu tej wspaniałej rocznicy powinna przepełniać nas autentyczna duma, że żyjemy w suwerennym kraju. Swoją radość możemy okazać poprzez proste gesty, takie jak uczestnictwo w patriotycznych uroczystościach i imprezach, wywieszenie biało-czerwonej flagi lub przypięcie do piersi kokardy w barwach narodowych. Mam nadzieję, że 11 listopada każdy z nas zamanifestuje obywatelską wspólnotę i miłość do Ojczyzny – apeluje prezydent Grażyna Dziedzic.

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon

czytaj więcej:

269745991 427139768923508 818405352382129936 n

Ruda Śląska otrzymała 100 mln zł na budowę trasy N-S

Halembska nowy swiat

Przebudowa połączenia ulic Nowy Świat i Halembskiej

budżet obywatelski Ruda Śląska

13 zadań do realizacji z Budżetu Obywatelskiego

tablice informacji pasażerskiej

Nowe tablice dynamicznej informacji pasażerskiej

las

W mieście planowane są wycinki drzew

IMG 20210504 165238

Zablokowane 2 mln dotacji dla MPGM?

X6ff3136353b4d3f

OSP Ruda Śląska uruchamia zrzutkę na ważny cel