1 listopada: Co z cmentarzami?

1 listopada cmentarze zostaną zamknięte? Niekoniecznie. Choć rząd rozważa wprowadzenie dodatkowych regulacji związanych z odwiedzinami grobów krewnych, władze Rudy Śląskiej uspakajają, że nekropolie będą otwarte. Taki jest plan, ale rzeczywistość może go zweryfikować. Wszystko uzależnione jest od liczby nowych zakażeń.

Mourning 1927390 1280


Mając na uwadze obecną sytuację pandemiczną warto dokładnie zaplanować odwiedziny miejsc pamięci i grobów krewnych oraz rozłożyć te wizyty w czasie, tak aby 1 listopada na cmentarzach nie było tłumów.

Wzorem innych miast w Rudzie Śląskiej również nie planujemy zamknięcia cmentarzy 1 listopada. Ale sytuacja może się zmienić. Wszystko zależy od ilości zakażeń oraz od decyzji rządu. Proszę jednak w trosce o swoje zdrowie i swoich bliskich pamiętać o środkach ostrożności. Niestety wciąż widzę w mieście osoby, które nie noszą masek – poinformował Krzysztof Mejer, wuceprezydent Rudy Śląskiej.

Co na to arcybiskup?

Z kolei ksiądz dr Tomasz Wojtal, sekretarz i rzecznik arcybiskupa katowickiego, zaznacza, że kuria czeka wytyczne i decyzje Ministerstwa Zdrowia i władz sanitarnych, ponieważ to one będą miały wpływ na ewentualne decyzje władz kościelnych w tej kwestii.

Kolejny dzień wolny?

W mediach pojawiły się także informacje o możliwym wprowadzeniu dodatkowego dnia wolnego w okolicach 1 listopada. Rzecznik GIS-u Jan Bodnar, w wywiadzie dla Polsat News zdradził, że taka sytuacja jest prawdopodobna. Nad tego typu rozwiązaniami pracuje rządowy zespół zarządzania kryzysowego. Przypomnijmy, że wprowadzenie dodatkowego dnia wolnego od pracy w czasie pandemii jest zgodne z Ustawą z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.

fot. pixabay.com

Subskrybuj rudzianin.pl

google news icon